Windows 10 FAT32 Formatı Nasıl Yapılır?

Windows 10 FAT32 Formatı Nasıl Yapılır?

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)
Loading...
  • Ana Sayfa
  • Blog
  • Windows 10 FAT32 Formatı Nasıl Yapılır?

 Windows 10 FAT32 Formatı Nasıl Yapılır?

 

Windows 10 FAT32 formatı nasıl yapılır, Fat32 dosya sistemi bilgisayarlarda kullanılan eski bir dosya sistemidir.

Windows 10 işletim sisteminde dosyaların açılması, okunmasını sağlayan Fat32 dosya sistemi desteklenmemektedir. Dolayısıyla Fat32 tarafından biçimlendirilemiyor.

Fat32 dosya sistemi 4 GB boyutundan küçük dosyaları yönetebilir. 4GB dan büyük dosyaları tek parça halinde saklayamaz. Fat32 dosya sistemi, bilgisayarın temelini oluşturan bir sistem gibidir.  Teknik bilgi içermeyen dosyalar, Fat32 ile tüm dosyalar Linux, MAC, telefon işletim sistemi ile sorunsuz bir şekilde okunur.

Günümüzde SD kart üreticileri ve USB sürücülerinin çoğu FAT32 dosya sistemiyle biçimlendirilerek kullanılmaktadır.

Bütün dijital ortamda okunabilirliği yüksek olan FAT32 dosya sisteminin Windows 10 sürünümünde okunmaması durumunda format atılabilir mi?

 

FAT32 Neden Windows 10’da Devre Dışı Bırakılıyor?

Fat32 dosya sisteminin, Windows 10 işletim sisteminde neden çalışmadığı konusunda Fat32 dosya sisteminin 4gb üstü kullanılmamasıdır. Fat32 dosya sistemi 16 TB den büyük sürücülerde kullanılmadığıdır.

Fat32 dosya sistemi çok yönlü olduğundan dolayı da Windows 10 işletim sistemi tarafından biçimlendirilemiyor.

Windows 10 Sürücüsüne FAT32 İle Nasıl Format Atılır?

Fat32 dosya sistem ile Windows 10 işletim sistemi ne format atarken mutlaka tüm verilerinizi yedeklemelisiniz. Format atılırken sisteminizdeki tüm verileriniz silinecektir.

Windows 10 FAT32 Formatı Nasıl Yapılır, ilk önce Fat 32 ile format atacağınız USD sürücüsünü takın, dosya gezginini açın , daha sonra powershell (komut istemi) açmanız gerekiyor.

Başlat menüsünden powershell uygulamasını açın üstüne tıklayın, böylelikle uygulamayı açmış olacaksınız.

Açılan powershell penceresine formatlayacağınız sürücünün harf kodunu komut satırına yazın enter tuşuna basın.

Ekrana bilgisayarınızdaki tüm bilgilerin silineceğine dair bilgi gelecektir. Y harfine basarsanız onaylamış olursanız. N harfine basarsanız işlemi iptal etmiş olursunuz.

Sürücünün büyüklüğü formatın ne kadar süreceğini belirlemektedir.

Fat32 formatı tamamlandıktan sonra sürücü adı girin, Format işlemi tamamlandıktan sonra “format tamamlandı “mesajı alınacaktır.

Windows 10 FAT32 Formatı Nasıl Yapılır, Windows 10 işletim sisteminin, Fat32 dosya sistemi ile nasıl kullanılacağını, nasıl format atılacağı konusunu öğrenmiş olduk.

Windows 10 FAT32 Formatı Nasıl Yapılır? YAPILAN YORUMLAR