Bilgisayarınıza Koruma Sağlayacak Anti Virüs Programları

Bilgisayarınıza Koruma Sağlayacak Anti Virüs Programları

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)
Loading...

Kişisel bilgisayarların yaygınlaşmaya başladığı 70’li yıllardan itibaren artık evlerde dahi kullanılmaya başlanan bu cihazlar için yazılım geliştirmek temel bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Bilgisayarınıza Koruma Sağlayacak Anti Virüs Programları

Kişisel bilgisayarların yaygınlaşmaya başladığı 70’li yıllardan itibaren artık evlerde dahi kullanılmaya başlanan bu cihazlar için yazılım geliştirmek temel bir ihtiyaç haline gelmiştir. 

Ancak gelişiminin ilk yıllarında hedeflenen ilk yazılımlar sadece bu yeni makinaların bazı fonksiyonları yerine getirebilmesi amacıyla üretilmeye başlanmıştır. 

Henüz sadece kısıtlı bir kitleye hitap eden yazımlar tasarlandığı ve yazıldığı için bu alanda kötüye kullanımlar başlamamıştır.

İnternet Çağı ve Yazılımların Gelişimi

İnternet çağı dünyada birçok alanda değişikliğe  ve yeni yeni sektörlerin doğmasına neden olmuştur. Bunlardan ilki de kendi dünyası içinde değerlendirilebilecek olan yazılım dünyasıdır. 

Evlerinden kendi ihtiyaçları için bilgisayarlarını kullanan insanlar zamanla ellerindeki bilgileri paylaşma ihtiyacı duymuş, buna yönelik faaliyet gösteren araçları kullanmışlardır.

Kişisel kullanımların artması kişisel bilginin de artmasını sağladığı için Big data oluşmaya başlamıştır.

Yazılım Mühendisliği

Gün geçtikçe gelişen yazılım dünyası donanımla beraber yazılım içinde mühendislerin ortaya çıkmasına ihtiyaç duymuştur. Yazılım mühendisleri başlarda sadece temel bilgisayar fonksiyonlarının yerine getirilmesi için çalışırlarken sonraları özel amaçlı yazılımlar da üretmeye başlamışlardır. 

İnternet çağının gelmesi farklı alanlarda özel yazılımlar yapılmasına gerek doğurmuştur. Örneğin, internetle beraber insanlar alıverişlerinde bu alana yönelmeye başladıkları için sadece bu alana hizmet edecek şekilde internet siteleri dizayn edilmiştir. 

Aynı zamanda internette alışveriş yaparken şifre, hesap gibi bilgileri korumak adına bizi koruyabilecek anti virüs programlarında yeni yeni gelişmeler ortaya çıkmıştır. 

Onları kullanarak şahsi bilgisayarlarda güvenli bir şekilde dolaşabilme imkanını bizlere tanıyor.

Kötü Niyetli Yazılımcılar


Kişisel verilerimizin gün geçtikçe daha da fazla internet ortamında yer almasından dolayı, bunları ele geçirmeye çalışan kötü niyetli insanların gün geçtikçe çoğalması bilinen bir tehlike haline dönüşmüştür.  

Bilginiz olmadan daha önce bilgilerinizi bir şekilde ele geçirmiş olan korsanlar sizin verilerinizi kullanarak bir takım işlemler, alışverişler ya da para transferleri yapabilmektedir.

Bunula beraber tamamen kişisel olan fotoğraf, video gibi verilerinizi özel geliştirilmiş yazılımlarla çalabilmektedirler.

Dolandırıcıların ve korsanların kullandığı son zamanlarda popüler olan bir başka yöntemde korsan bilgisayarınıza gönderdiği yazılım sayesinde dosyalarını şifrelemeye başlar.

Bu dosyalar  Office programları başta olmak üzere diğer tüm formatlara sızabilmektedir. Düşünün ki bir mühendissiniz ve çizdiğiniz proje dosyası şifrelenmiş, karşılığında da sizden şifrelerin çözümü için para talep ediliyor. 

İşte günümüzde bu kadar tehlikeli olan durumlara engel olabilmek için anti virüs programları kullanmanız bu durumlara engel olabilmektedir.

twitter beğeni satın al
Bilgisayarınıza Koruma Sağlayacak Anti Virüs Programları YAPILAN YORUMLAR

  • Canan
    3 yıl önce

    Anti virüs programi için verdiğiniz bilgi işime yaradı çok teşekkürler