Masaüstü Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır

Masaüstü Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)
Loading...

Günümüzde hayatımızda önemli yer kaplayan evimizde ofisimizde olan eşyalar başında bilgisayar gelmektedir.

Masaüstü Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?

Günümüzde hayatımızda önemli yer kaplayan evimizde ofisimizde olan eşyalar başında bilgisayar gelmektedir. Sürekli el altında olması ile birlikte kirlenmesi ve toz alması işletim sisteminde zararlar oluşturmaktadır. Yıllık aylık ve sürekli yapılması gereken bakımları yaptırmadığımız yapmadığımız takdirde sıkıntılı durumlar ile karşılaşmak söz konusu olmaktadır.

Özellikle bilgisayar kasaları kendisi gibi elektrik yüklü olduğu için toz çekme yüksek seviyede olmaktadır. Temizliği yapılmadığı zamanda aşırı ısınmaya ve sistemsel olarak yavaşlamalarına sebep vermektedir. Tozdan ve kirden arındırıldığı zaman ise ısınma sorunu yanında tüm yavaşlama işlemleri de en aza indirgenmektedir. Çeşitli temizleme yöntemleri olmakla birlikte kasa temizliği özellikle kolaydır ve mutlaka yapılması gerekmektedir yüksek performans ve dayanıklılık açısından.

Bilgisayar Temizleme Yöntemleri

Bilgisayar kasanızı mutlaka belli aralıklarla temizlemelisiniz. Kullanım koşullarınıza ve sıklığına bağlı olarak değişmektedir ama mutlaka yılda bir kere yapılması gereken temizliktir.

Kasa temizliğine dış yüzeyden başlamak gerekmektedir ve tüm fişleri çekmiş olduğunuza emin olun. Elektrik düğmesini kapatın ve yumuşak bir bez ile temizlemeye başlayın. İdeal olan bez ise nemli ve mikrofiber bezdir.

Kasada bulunan fan temizliği de önemli yerlerin başında gelmektedir. Kasada tozu tutan başlıca yerlerdendir. Dış temizliği yaptıktan sonra fan temizliği de önem taşımaktadır. Elektrikli süpürgeden yardım alarak yapılabilir. Bu işlem basınçlı hava spreyleri ile de yapılabilir ki 15 cm uzaktan püskürtmek yararlı olacaktır.

Kasa İçini Temizleme İşlemleri

Kasanın iç kısmını temizlemek için tüm iç aksamları sökmek gerekmektedir. Bu işlem için özenli ve hassas davranmak gereklidir. Kürdan ve ufak kulak çöplerinden destek alarak bu işlemleri yapmak faydalı olacaktır. Tüm işler için aslında zorlu olduğu için profesyonel destek almak ve bilgisayar tamircisi çağırmak daha sağlıklı olmaktadır.

İç aksamları ve kasa temizlendikten sonra ekran temizliği de önem arz etmektedir. Ekran temizliğine başlamadan en az 10 dk önce mutlaka tüm fişler çekilip kapandığından emin olmak gerekir. Eğer ekran açıksa ve bilgisayar çalışıyorsa ısı oranı yükselecektir. Kapalı ve soğuk ekran temizliği her açıdan daha sağlıklı sonuçlar vermektedir. Bilgisayar temizliği için profesyonel destek almak her zaman daha sağlıklı sonuçlar vermektedir.

youtube izlenme satın al
Masaüstü Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır YAPILAN YORUMLAR

  • Üst Düzey Stratejiler Gerektiren Ülke Yönetme Oyunları [Bilgisayar ve Mobil] | Birden indir
    3 yıl önce

    […] Masaüstü bilgisayar temizliği hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsin! […]