Üst Düzey Stratejiler Gerektiren Ülke Yönetme Oyunları [Bilgisayar ve Mobil]

Üst Düzey Stratejiler Gerektiren Ülke Yönetme Oyunları [Bilgisayar ve Mobil]

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)
Loading...
  • Ana Sayfa
  • Blog Oyun
  • Üst Düzey Stratejiler Gerektiren Ülke Yönetme Oyunları [Bilgisayar ve Mobil]

Sanal dünya, günlük yaşamda veya tarih boyunca görmüş olduğumuz büyük olayları tekrar hayata geçirmek için bize çok büyük bir fırsat sunuyor. Bir uygarlıki veya ülkeyi yönetip tarihin akışını değiştirmek, strateji oyunları sayesinde mümkün. Biz de oynarken kafa patlamanıza yol açacak, devamlı stratejiler kurup yönettiğiniz toplumu en üst düzeye çıkarmanıza olanak sağlayacak bir oyun listesi oluşturmak istedik. Keyifli okumalar dileriz.

FPS ya da Battleground tarzı oyunların yaygın ve popüler olduğu bir gerçek. Ancak strateji bazlı ülke yönetme oyunları da oldukça ilgi görmekte ve yalnızca bu tarz oyunlara ilgi duyan çok sayıda insan bulunuyor. Normal bir FPS oyununda belki yalnızca refleks ve el becerileri lazım olurken, ülke yönetme oyunları çeşitli stratejiler kurmanıza, öngörü sahibi olup bir sonraki adımı düşünerek hareket etmenize imkan sağlıyor.

Ülke yönetme oyunları PC, android ve iOS olmak üzere pek çok farklı platformda oynanabiliyor. Oyuncularından tam not almayı başarmış, uzun süreden beri listedeki yerini koruyan ve oyuncuyu üst düzey stratejiler kurmaya zorlayan 10 farklı oyunu detaylarıyla beraber gözden geçirdik. 

Ülke yönetme oyunları:

PC oyunları:

Democracy

Crusader Kings

Tropico

Sid Meier’s Civilization

Hearts of Iron

Total War

Masters of the World – Geopolitical Simulator

Mobil oyunlar:

Civilization Revolution

Realpolitiks Mobile

Rise of Kingdoms: Lost Crusade

PC Ülke Yönetme Oyunları:

Democracy 4 serisi:

Tür: Tek oyunculu, strateji

Ülke yönetme oyunları listemizin başında 4 oyuna sahip Democracy serisi bulunuyor. İlk oyunu 2005 de çıkan Democracy, son olarak dördüncü oyunu Democracy 4 ile 6 Ekim 2020 tarihinde erken erişim özelliği ile Steam kütüphanesindeki yerini aldı. Oyunun çıkış tarihinin üzerinden henüz 1 ay geçmesine rağmen, oynayanların geri bildirimi “çok olumlu” biçiminde oldu.

Demokratik bir hükümette başkan veya başbakan olmanıza olanak sağlamayı başaran Democracy, bu hükümette toplumun refahından vergilere kadar toplamda 7 politikayla baş etmenizi istiyor. Şehirdeki hava kirliliğinden suç işleme oranına kadar pek çok farklı sorunla ilgilenmeniz gerekli olan bu oyun ilk bakışta kolay gibi görünse de şehirdeki herkesi aynı anda mutlu etmenin oldukça zor olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Oyunu steam’den incelemek için buraya tıklayınız.

Crusader Kings serisi:

Tür: Çok oyunculu, strateji

Crusader Kings, 2004 senesinde çıkış tarihinden beri oldukça ilgi gören ve ödül üzerine ödül alan bir oyun serisi. Serinin şu an için toplamda 3 oyunu bulunuyor ve oyunda bir ülkeyi değil, Ortaçağ Avrupasında bulunan bir hanedanı yönetiyorsunuz. 

Viking döneminden Bizans’ın yıkılmasına kadarki süreyi kapsayan Crusader Kings, içerisinde kuzey ülkelerini ve Osmanlı Devleti’ni de bulundursa da yalnızca Hristiyan devletlerini yönetmenize imkan sağlıyor. Oyundaki amaç, bir kral olmaktan çok diğer derebeyliklerle savaşarak ve toplum refahınızı artırarak, ailenizi en kuvvetli konuma getirmek. Merak edenler oyunun son sürümüne burdan göz atabilirler.

Oyunu steam’den incelemek için buraya tıklayınız.

Tropico serisi:

Tür: Çok oyunculu, strateji

İlk oyunu 2001 senesinde çıkan Tropico serisi, toplamda 6 oyuna sahip bir ülke yönetme oyunu. Gücü elde tutmak için çeşitli stratejiler kurmanız gerekli olan bu oyun, hemde oyuncuyu oldukça eğlendirecek bir yapıya sahip. 

Oyunda illa bir diktatör olmak mecburiyetinde değilsiniz, adayı gayet demokratik bir biçimde de yönetebilirsiniz. Ancak oyunun sahibi olduğu yapı sizi demokrat olmaktan biraz alıkoyuyor ve diktatörlüğe doğru itiyor. Dileyenler son sürüm olan Tropico 6’ya burdan göz atabilirler.

Oyunu steam’den incelemek için buraya tıklayınız.

Sid Meier’s Civilization serisi:

Tür: Çok oyunculu, sıra tabanlı, strateji

En iyi ülke yönetme oyunları arasında yer alan Sid Meier’s Civilization’ı listemize eklemesek ayıp etmiş olurduk. 1991 senesinde Sid Meier tarafından tasarlanan Civilization, son olarak karşımıza 2016 senesinde Sid Meier’s Civilization VI olarak çıktı ve sıra tabanlı strateji oyunları arasından en başarılı oyunlardan biri olarak değerlendiriliyor. 

Sid Meier’s Civilization, sizlere yönetmeniz için bir ülkeyi veya hanedanı hazır bir biçimde vermiyor. Bir göçmen topluluğu ile başladığınız bu oyunda bir yandan dünyayı keşfetmeniz bir taraftan da yüzyıllar boyunca sağlam kalabilecek bir uygarlık kurmanız gerekiyor. M.Ö 4000 senesinden başlayan oyun, 2100 yılına, yani uzay çağına kadar sürüyor. Dileyenler serinin son oyunune Epic Games üzerinden ulaşabilirler.

Oyunu Epic Games’ten incelemek için buraya tıklayınız.

Hearts of Iron serisi:

Tür: Tek oyunculu, strateji

Hearts of Iron, öncelikle 2002 senesinde piyasaya sürüldü ve serinin son serisi Hearts of Iron IV 2016 senesinde çıktı. Oyunun strateji oyunları arasında oldukça popüler olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Hearts of Iron, İkinci Dünya Savaşı dönemini konu alan bir oyun ve oyunda tercih ettiğiniz ülkenin savaştaki kaderini siz belirliyorsunuz. Ülkenizde çıkarılan hammaddeden kurulmuş olan fabrikalara kadar savaşta önemli yere sahip her şeyi yönetmeniz gerekli olan bu oyunda tarihi baştan aşağı değiştirme şansınız bulunuyor. Hearts of Iron IV’e Steam üzerinden ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Oyunu steam’den incelemek için buraya tıklayınız.

Total War Serisi: 

Tür: Tek oyunculu, strateji

İlk oyunu 2001 yılında çıkan Total War, toplamda 13 oyunluk bir seriye sahip ve serinin son oyunu Total War: Warhammer, 23 Mayıs 2019’da oyun kütüphanesindeki yerini almıştı. Son derece popüler ve ilgi gören bir ülke kurma ve yönetme oyunu olan Total War, Attila’dan Sezar’a kadar pek çok lideri oynamanıza olanak sağlamayı başaran içeriklere sahip.

Total War, tarihten esinlenilerek tasarlanmış bir oyun olsa da oyunun içerisinde fantastik kurgulara da yer verilmiş. Oyunda yalnızca gerçek karakterleri değil, fantezi dünyasına ait farklı ırkları da yönetebiliyorsunuz. İnsanlar, cüceler, yeşil derililer ve vampir kontlarından oluşan bu dört farklı ırkın kendisine özgü güçleri, stratejileri ve teçhizatları bulunuyor. 

Masters of The World – Geopolitical Simulator serisi

Tür: Tek oyunculu, strateji, simulasyon

Geopolitical simulator tarzı oyunlar arasında oldukça ilgi çeken ancak bir o kadar da kafa karıştırıcı ve karmaşık bir oyun olan Masters of The World bulunuyor. 2013 senesinde piyasaya sürülen Masters of The World, liderlerin görünümünden ülkede yaşanan sorunlara kadar çıktığı senenin durumunu oldukça benzer bir biçimde yansıtan bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. 

Oyuna yöneteceğiniz bir ülke seçerek başlıyorsunuz. Her ülkenin gerçek yaşamda olduğu gibi kendisine has problemleri, kaynakları ve askeri gücü bulunuyor. Oyunda belirli politikalar belirledikten sonra ülkenizi kuvvetli bir konuma getirmeye çalışıyorsunuz ama bu sırada hem kendi halkınızın yaşadığı sorunlar hem de diğer ülkelerde gelişen politik olaylar kararlarınızı ve güçlerinizi etkilemeye başlıyor. Serinin üçüncü oyununa burdan ulaşabilirsiniz. 

Oyunu steam’den incelemek için buraya tıklayınız.

Mobil ülke yönetme oyunları:

Civilization Revolution:

Civilization Revolution, oldukça popüler bir oyun olan Sid Meier’s Civilization’ın mobil uyarlaması. Son derece realist bir grafik yapısına sahip olan oyun, savaşın oluşturmuş olduğu sislerden savaştan deforme olmuş sahillere kadar pek çok oyuncuyu grafik konusunda tatmin ediyor. IOS ve Android ülke yönetme oyunları arasında yer alan bu serinin toplamda 2 oyunu bulunuyor.

Civilization Revolution, farklı uygarlıklar seçip geliştirdiğiniz stratejilerle dünyada önemli bir yere sahip olmanıza imkan sağlıyor. Oyunda her uygarlığın kendisine has fonksiyonları, avantajları ve dezavantajları bulunuyor ve bu da oyunda oldukça mükemmel bir denge yaratıyor. 

Oyunun Android versiyonu indirmek için tıklayınız.

Oyunun IOS versiyonu indirmek için tıklayınız.

Realpolitiks Mobile

Realpolitiks, PC platformunda oldukça sevilen ve yoğun ilgi gören bir oyun. Hal böyle olunca yapımcılar, Realpolitiks’i mobil platforma taşıyarak oyunu daha fazla kullanıcıyla buluşturdu. Mobil oyunun dinamiklerinin PC versiyonuyla oldukça benzerlik gösterdiğini söylemekte fayda var. 

Realpolitiks, çağımızda yer alan tüm devletleri seçmenize imkan sağlıyor. Her bir ülkede yaşanacak senaryolar farklılık gösteriyor ve amaç esasında ülkenizi yöneterek Üçüncü Dünya Savaşına hazırlanmak. Oyunda, savaşta yer alacak askerlerin eğitiminden diplomasiye kadar pek çok farklı unsurla ilgilenmeniz ve ülkenizi kuvvetli bir konuma getirmeniz gerekmektedir.

Oyunun Android versiyonu indirmek için tıklayınız.

Oyunun IOS versiyonu indirmek için tıklayınız.

Rise of Kingdoms: Lost Crusade

Ülke yönetme oyunları listemizin son sırasında Rise of Kingdoms bulunuyor. Rise of Kingdoms: Lost Crusade, hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip telefonlarda oynanabilir bir stratejik savaş oyunu. 2018 senesinde piyasaya sürülen bu oyunun Türkçe dil desteği olması da oldukça çok büyük bir avantaj.

Rise of Kingdoms’a, içerisinde Osmanlı Devletinin de bulunduğu listeden bir devlet seçerek başlıyorsunuz. Sıfırdan kurmaya başlayacağınız bu devlette, bölgenizde bulunan kaynaklardan savaş için çıkaracağınız askerlerin sayısına kadar ilgilenmeniz gerekli olan pek çok unsur bulunuyor.

Oyunun Android versiyonu indirmek için tıklayınız.

Oyunun IOS versiyonu indirmek için tıklayınız.

Masaüstü bilgisayar temizliği hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsin!

Üst Düzey Stratejiler Gerektiren Ülke Yönetme Oyunları [Bilgisayar ve Mobil] YAPILAN YORUMLAR