Matlab

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)
Loading...

MATLAB®, temel olarak nümerik hesaplama, grafiksel veri gösterimi ve programlamayı içeren teknik ve bilimsel hesaplamalar için yazılmış yüksek performansa sahip bir yazılımdır.

MATLAB (MATrix LABoratory– Matris Laboratuvarı), teknik ve bilimsel hesaplamalar için geliştirilmiş yüksek performanslı bir dildir. Matlab programının pek çok kullanım alanı vardır. Bunlar,matematiksel (nümerik ve sembolik) hesaplama, algoritma geliştirme ve kod yazma (programlama), lineer cebir, istatistik, sinyal işleme, filtreleme, optimizasyon, sayısal integrasyon vb. konularda matematik fonksiyonlar, finansal modelleme ve analiz, iki boyutlu ve üç boyutlu grafiklerin çizimi, modelleme ve simülasyon, grafiksel ara yüz (GUI-Graphical User Interface) oluşturma olarak özetlenebilir.
MATLAB’ın nasıl bir yazılım olduğunu anlamak için onu çok gelişmiş olan özellikleri olan, programlanabilen hesap makinesine benzetebiliriz. MATLAB programı ile yazılan programlar, MATLAB’ın kendine özgü dili kullanılarak yazılır ve MATLAB üzerinden çalıştırılır. Ayrıca yazılan programın DLL ve EXE olarak çıktısı alınabildiği gibi C/C++ kodlarına dönüştürebilirsiniz.

MATLAB ile yapabilecekleriniz:
-Veri elde etme
-Veri analizi ve inceleme
-Görsellik ve görüntü işleme
-Algoritma prototipi oluşturma ve geliştirme
-Modelleme ve simulasyon
-Programlama ve uygulama geliştirme yapabiliriz

MATLAB yazılımı ücretli yazılım olması yanında 30 günlük deneme sürümü mevcuttur. Deneme sürümünü, deneme sürümünü indir seçeneği üzerinden üyelik oluşturarak indirebilirsiniz.Ayrıca üniversite öğrencileri, üniversite ismi ve üniversite mailini kullanarak öğrenci sürümünden faydalanabilirler. 

Matlab YAPILAN YORUMLAR