Karanlık Madde ve Karanlık Enerji

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)
Loading...
  • Ana Sayfa
  • BT
  • Karanlık Madde ve Karanlık Enerji

Karanlık madde ve karanlık enerji, evrenin büyüklüğünü ve hızını açıklamak için gerekli olan, ancak henüz keşfedilmemiş olan madde ve enerjidir. Karanlık madde, evrenin %27’sini oluşturur ve gravitasyonel etkisiyle gözlemlenebilir, ancak içerdiği madde türü ve özellikleri henüz bilinmemektedir. Karanlık enerji ise evrenin %68’ini oluşturur ve genişlemenin hızını arttıran bir güç olarak gözlemlenir.

 

Karanlık madde ve karanlık enerjinin varlığı, evrenin genişlemesini ve büyüklüğünü açıklamak için gerekli olan ekstra madde ve enerji olarak kabul edilir. Ancak, bu madde ve enerji henüz keşfedilmemiş ve çok az bilinmektedir. Çeşitli araştırmalar yapılmakta ve gelecekte bu madde ve enerjinin ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinilmesi beklenmektedir.

 

Karanlık madde ve nötrinolar arasındaki ilişki hakkında çeşitli hipotezler var, ancak henüz kesin bir bilgi yok. Birçok teoriye göre, karanlık madde nötrinoların bir türü olabilir. Bu teoriye göre, karanlık madde parçacıkları, nötrinolar gibi, normal madde ile etkileşmezler ve yalnızca gravitasyonel etkileri ile gözlemlenebilirler.

 

Başka bir hipotez ise, karanlık madde parçacıklarının nötrinoların bir türü olabileceği ve bunların normal maddenin yanı sıra karanlık madde ile de etkileşebildiği yönündedir. Bu hipotez, evrendeki karanlık madde miktarının neden olağanüstü derecede büyük olduğu sorununu çözmek için önerilmiştir.

Karanlık madde ve nötrinolar arasında bağlantı olmasa bile, ikisi de, evrendeki bazı karanlık materyal parçacıklarının ürettiği hipotetik bir parçacık olarak düşünülebilir.Henüz kesin bir bilgi yok fakat ileride yapılacak araştırmalar ile bu konuda daha net bilgiler elde edebiliriz.

 

Karanlık enerji, evrenin genişlemesini hızlandıran bir güç olarak gözlemlenir. Evrenin genişlemesi, Big Bang patlamasından beri devam etmektedir ve karanlık enerjinin varlığı, evrenin genişleme hızının zaman içinde hızlandığını açıklar.

Karanlık enerjinin varlığı, evrendeki normal madde ve enerjinin miktarının yetersiz kaldığı ve genişlemenin hızının hala arttığını gösterir. Bu, karanlık enerjinin genişleme hızını arttıran bir kuvvet olarak çalıştığını ve evrendeki normal madde ve enerjinin etkisini güçlendirdiğini gösterir.

 

Ayrıca, karanlık enerjinin varlığı, evrenin genişlemesinin hızlandığını açıklamak için gerekli olan ekstra bir enerji olarak kabul edilir. Bu nedenle, karanlık enerji, evrenin genişleme hızının arttığını ve evrenin büyüklüğünün sürekli büyüdüğünü açıklar.

 

Karanlık Madde ve Karanlık Enerji YAPILAN YORUMLAR