CrystalDiskMark

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)
Loading...

Bilgisayarınızda sahip olduğunuz depolama birimlerinin hangi performansta çalıştığının ölçümünü yapabileceğiniz bir yazılımdır.

Microsoft Windows kullanıcıları için  açık kaynak kod yazılımına sahip bir depolama birimi kıyaslama ve test etme programıdır. Microsoft’un MIT lisanslı Diskspd aracına dayanarak, bu grafik kıyaslama, katı hal depolama performansını test etmek için yaygın olarak kullanılır. Dosya sistemi üzerinden hacme bağlı bir şekilde okuyarak ve yazarak çalışır. 

İlk olarak, testi hangi depolama birimi üzerinden gerçekleştireceğimizi seçmemiz gerekmektedir. Sonrasında hangi büyüklükte test dosyası ile çalıştırılması gerektiği seçilmektedir. Örnek olarak C: sürücüsünü seçtikten sonra 5 defa 1000 MB büyüklüğünde dosya ile test yapılacak şekilde ayar yapıldığı görülür. En küçük test dosya boyutu 50 MB olarak ayarlanabilir ama bu boyuttaki test dosyası raid kart ve hatta disk belleğine sığabileceğinden, genelde abartılı sonuçlar verebilir. 4 adet test aşaması mevcuttur. Dilerseniz tek tek dilerseniz All seçeneği üzerinden hepsini çalıştırabilirsiniz.

Test öncesi açılan programın arayüzü yukarıda görüldüğü gibidir. Gerekli seçimleri yaptıktan sonra All seçeneğine bastığınız taktirde program test etmeye başlayacaktır. Tavsiyemiz test sırasında arka planda herhangi bir programın çalışmamasıdır. Test işlemi sonuçlandıktan sonra aşağıda gördüğünüz gibi sonuçlar meydana çıkacaktır. Kendi bilgisayarımızda yaptığımız test sonucu saniyede 3561 MegaByte okuma 947 MegaByte yazma performansı elde edilmiştir.

Program çok kolay bir şekilde çalıştırılabilir ve sahip olduğunuz depolama birimi test edilebilir. Sizinde depolama biriminizde sorun olduğu yönünde kafanızda herhanbi bir soru işareti mevcut ise indirip test edebilir ve yorumlar kısmı üzerinden bizim ile paylaşabilirsiniz.

CrystalDiskMark YAPILAN YORUMLAR