Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

DirectX

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...

Bilgisayarınızın performansını arttırmak için DirectX yazılımının son versiyonudur.

Daha iyi görsel ve ses öğeleri olan oyunların , bize sunulması için gereken sistemlerden biridir.

Microsoft , özellikle Windows 95 in çıkması ile birlikte oyun yapımcılarını çıkmaza sokan korumalı bellek yönetimi sorunu ortadan kaldırmak , oyunlarda direk bellege erişim zorunlulugunu ortadan kaldıracak bir sistem geliştirdi. 

Günümüzde hızla gelişip çoğalan ekran kartı furyasının temelleri ozamanlar atılmıştı.Yeni ekran kartları çıkıyor , her kart için oldukça masraflı ve zaman alacak bir iş olacagı içinde , her kartın kullanabilecegi bir yazılıma ihtiyaç doguyordu. 

Windows programlarına donanımları ile hızlandırılmış yüksek performanslı çoklu ortam desteği sunan API” lerden oluşan DirectX , uygulamalarla donanımların anlaşıp programın çalıştırılması mantığı ile hareket eder. Kullanılacak programın kodları, API”ye aktarılır ve bu kodlar ekran kartının kullanabileceği şekle çevrilip ekran kartına ulaşır. En sık kullanılan API”ler, OpenGL ve Direct3D”dir. 

 DirectX, oyunlar ve uygulamalar ile grafik kartınızı çalıştıran driverler, ses ve diğer bilgisayar donanımları arasındaki bağlantıyı sağlayan bir arayüzdür. Bir oyunda gerçekçi efektler, sesler elde etmek için görüntü ve ses kartınızın yeteneklerine ulaşmamızı sağlar. DirectX, donanıma direk ulaşarak oyunlarda ve uygulamalarda  daha hızlı olarak sistemin çalışmasını sağlar. 

DirectX YAPILAN YORUMLAR