Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Okey 2.5 İndır

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)
Loading...

Okey indir, okey 2.5 indir, okey oyunu indir, bilgisayar için okey indir, windows için okey indir, okey indir offline, çevrimdışı okey indir, masaüstü okey indir, okey son sürüm indir, zor okey indir, kolay okey indir, orta seviye okey indir

Okey; dikdörtgen taşlar, taşları dizmek için istekalar ile oynanan bir şans, mantık ve hafıza oyunu. Okey sözcüğü, hemde oyundaki joker taşının adıdır. Oyunda her oyuncu elinde bulunan taşları oyun kurallarına göre dizerek belirli setleri tamamlamaya çalışır. Elini en hızlı biçimde bitiren oyuncu o eli kazanmış olur. Kökleri dominoya dayanan okey, Türkiye’de ve yurt dışındaki Türk toplulukları arasında bir hayli popüler olan bir oyundur.

En yaygın versiyonunda iki sette toplam 106 adet taş vardır. Taşlar, 1’den 13’e kadar numaralandırılmış olarak dört ayrı renge (kırmızı, sarı, siyah ve mavi) ayrılmıştır. Her sayıdan ikişer adet bulunur. Bunların yanında tüm taşlar içinde toplam iki tane ‘sahte okey’ ismi verilen taşlar vardır. Oyun başlangıcında bir oyuncuya on beş, diğer üç oyuncuya on dört taş verilir. Elinde on beş taş olan oyuncu oyunu başlatır ve taş atar. Oyuncular her bir döngüde masadan ya da dizili haldeki taşlardan bir adet taş alarak ve ıstakasından bir adet taş atarak ellerini bitirmek için çalışırlar. Yere atılan taşlar diğer oyuncular tarafından görülür (yere atılan taşlar üst üste konulur ancak bir oyuncu çifte gittiğini söylerse bütün taşlar açılır) . Oyun sıkıştığı zaman elinde okey olan oyuncu gerçek okeyi yere atıp yansın okey diyebilir.Sahte okey taşı ile masada açılan okey yan yana per’de kullanılamaz. Ancak hiç kimse birbirinin ıstakasındaki taşları göremez.

Okey 2.5 İndır YAPILAN YORUMLAR